AvEG-Kon Logo
 
 

 

AvEG-Kon'lu kadınlar Muhabbet Kurt ile dayanışmaya çağırdı

Stuttgart (02.11.2009)- Aveg-KON Kadın Komisyonu, yazılı bir açıklama yaparak, Muhabbet Kurt'a verilen hukuksuz hapis cezasını protesto etti. AvEG-Kon'lu kadınlar, 21 Kasım'da Avrupa'nın tüm ülkelerinde Muhabbet Kurt'la dayanışma eylemleri yapacak.

Konuyla ilgili olarak Kadın Komisyonumuzun yayınladığı açıklamayı aşağıda yayınlıyoruz.

Muhabbet Kurt Yalnız Değildir!

Faşist Türk rejiminin Gladyö mahkemeleri, devrimci ve sosyalistlere hapis cezaları yağdırmaya devam ediyor… 21 Ekim tarihinde, 12 eylül rejiminin koruyucu kalkanı olan DGM’lerden bozma Beşiktaş 14 Ağır Ceza Mahkemesi dört MLKP davasından tutuklu sosyaliste, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Aralarında  10 Eylül 1998 tarihinde gözaltına alınarak tecavüz işkencesine maruz bırakılan Muhabbet Kurt’un da bulunduğu Barış İnan, İsmail Yılmaz ve Azimet Ceylan, 11 yıldır devam eden tutuklulukları süresince birçok hukuksuzluklara uğramış, Muhabbet Kurt’un tecavüz işkencesine dair beyanatları her duruşmada duymazlıktan gelinmiş, daha da ötesi bu işkencenin meşruluğunu beyan eden sözler sarf edilmiştir. 14. Ağır ceza mahkemesi Muhabbet Kurt’un ve avukatının tecavüz işkencesi ile ilgili yaptığı hiç bir başvuruyu dikkate almayarak tecavüzcü polisleri korumuş, son olarak verdiği kararla bu iğrenç tutumu yasal statüye kavuşturmuştur.

11 yıl boyunca süren tutukluluk halinin bir hak ihlali olması bir yana, mahkeme heyetinin, tutukluların savunmasını bile yapmadığı duruşmada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermesi, Türk devletinin devrimci ve sosyalistlere olan kininin bir ifadesidir. Faşist rejimin korunması ve devamının sağlanması için işleyen hukuk sistemi, ezilen emekçi halkın temsilcilerine cezalar yağdırarak gözdağı vermeyi amaçlamaktadır.

Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da bu davada olduğu gibi binlerce hukuksuzluk örnekleri yaşanmış/yaşanmaktadır. Kürdistan dağlarında ve kentlerinde aralıksız süren operasyonlar, Türkiye  metropollerinde sosyalistlere dönük aralıksız devam eden gözaltı ve tutuklama terörü, faşist rejimin kendisini sağlama alma çabasıdır.

Başta toplumun en dinamik ilerici, devrimci, sosyalist güçleri olmak üzere, tüm demokratik kuvvetler bu saldırılara karşı birleşik tepkilerini sokağın dili ile yanıtlamalıdırlar. Bu amaçla tüm duyarlı devrimci, demokrat kamuoyunu cezaevlerinde yaşanan sorunlara karşı duyarlı olmaya, devletin tecavüz işkencesini devrimci duruşuyla boşa çıkaran Muhabbet Kurt’la kadın dayanışmasını büyütmeye çağırıyoruz.

Çağrımızdır
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla 21 Kasım 2009 Cumartesi günü Avrupa’nın tüm ülke ve kentlerinde yapacağımız Muhabbet Kurt’la dayanışma eylemlerimize güç verin!.. Tecavüzcü Türk devletini protestolarınızla boğun!..
Yaşasın Kadın Dayanışması!

AvEG-Kon
Kadın Komisyonu
avegkon_women@yahoo.co.uk

Açıklamayı indirmek için tıklayınız

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org