AvEG-Kon Logo
 
 

 

AvEG-Kon, Sanatçı Rojin'e destek verdi

Stuttgart (02.11.2009)- AvEG-Kon Kadın Komisyonu, yazılı bir açıklama yaparak, Akşam Gazetesi yazarı Serdar Turgut'un Kürt sanatçı Rojin'e yaptığı sözlü saldırısını protesto etti. Kadın Komisyonumuz aynı zamanda Akşam Gazetesini de protesto ederek kamuoyuna özeleştiri vermesini istedi.

Açıklamanın tam metni aşağıdadır...

Basına ve Kamuoyuna

Akşam Gazetesinde yazan yazar müsveddesi Serdar Turgut, 24 Ekim tarihli gazete köşesindeki yazısında Kürt sanatçı Rojin için "Onu dağa kaldırır seks kölem yapardım" deme cüretini gösterdi. Cinsiyetçi erkek egemen zihniyet ile Kürt düşmanlığını bütünleştiren ırkçı-faşist beyinlerin böyle düşündüklerini bilirdik de çağımızda bu kadar açıkça ifade etmelerini veya en azından gazeteyi de bağlayacak bu tür yazıların basılabileceğini beklemezdik.

Toplumsal hak ve özgürlüklerle ilgili olumlu olabilecek en küçük ayrıntıdan rahatsız olan ve sansür eden Akşam gazetesi gibi burjuva basının Rojin şahsında tüm kadınlara yönelik böylesi bir tacizi ve saldırganlığı fark etmemiş olmaları anlaşılmazdır. Rojin’in gazete aleyhine dava açması ve kadınların tepkisi sonrası 28 Ekim tarihinde kadınlardan özür dilediğini belirten Akşam gazetesi ise bu “özür”le işlediği suçun üzerini kapama uğraşındadır. Üstelik yapılan “özür” açıklaması bile samimi değildir. Yapılan saldırganlığı “art niyetle değil yalnızca bir mizah anlayışı çerçevesinde kaleme alındığı” biçiminde değerlendirerek özeleştiriden uzak bir açıklama yapmışlardır. Adeta “yazarız, çok sorun olursa özür diler kapatırız” fikri ile başta özgürlük kavgasındaki kadınlar olmak üzere tüm kadınları hafife almaktadırlar.

Akşam gazetesi ve aynı zihniyete sahip tüm burjuva basın için kadın olmak, Kürt kadını olmak, muhalif kadın olmak, devrimci kadın olmak fütursuzca saldırmak için yeterli sebeptir. Dün F.Altaylı’nın ağzından muhalif kimliği ile tanınan Eren Keskin şahsında kadınlara saldırıyorlardı, bugün S .Turgut ağzından Rojin şahsında Kürt ve gerilla kadınlara, dolayısıyla tüm kadınlara saldırıyorlar. Alın Altaylı’yı vurun Turgut’a… Hepsi kafatasçı, hepsi ırkçı ve cinsiyetçi… 

Yazar müsveddesi Serdar Turgut ve onun gibiler bilmelidir ki, Kürt kadını yaşadıkları coğrafyalarda bedeller ödeyerek, destansı direnişler yaratarak ilerliyorlar. Kadınların dağlarda en acımasız koşullar altında büyük direnişler sergilemelerini hazmedemeyen ödlek yüreklilerin ve aklı sadece uçkurlarına çalışanların kadın denince akıllarına ilk gelenin bu olması da kaçınılmaz oluyor anlaşılan… Ancak yine bilmelidirler ki; kadınlar olarak hiçbir ırkçı, faşist ve cinsiyetçinin, aklına geleni yazma şansı vermeyeceğiz!.. Yapılan açıklamaları bütün öfke ve nefretimizle protesto ediyor, Rojin şahsında Kürt kadınları ve direnişçilerinin yanında olacağımızı ilan ediyoruz.

Akşam Gazetesine Çağrımızdır
Samimiyseniz 1: Kamuoyuna daha ciddi bir özeleştiri verin.
                       2: Serdar Turgut’u sayfalarınızdan çıkarın. 
Tüm Kadınlara Çağrımızdır
Bu saldırı, tüm kadınlaradır. Protestolarınızı yükseltin!.. Akşam gazetesini ve yazar müsveddesi Serdar Turgut’u aşağıda vereceğimiz adresleri kullanarak protesto mail ve fakslarınızla boğun!..


Akşam Gazetesi: Fax: 0212. 481 95 61
E-mail: haber@aksam.com.tr  /  webmaster@aksam.com.tr
Serdar Turgut E-mail: serdarturgut@superonline.com


AvEG-Kon Kadın Komisyonu
avegkon_women@yahoo.co.uk

Açıklamayı indirmek için tıklayınız

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org