AvEG-Kon Logo
 
 

 

Hollanda’da on binlerce işçi eylemdeydi

Rotterdam (24.11.2009)- Geçtiğimiz ayda Hollanda’da tasarruf planları dahilinde emeklilik yaşını 65’ten 67’ye çıkaran yasanın onaylanması üzerine, işçi ve emekçiler daha güçlü bir şekilde alanlarda yasayı protesto etmeye devam ediyor.

21 Kasım Cumartesi günü, Hollanda’nın en büyük sendika konfederasyonlarından FNV’nin çağrısıyla ülkenin Rotterdam, Eindhoven, Deventer ve Assen şehirlerinde işçiler emeklilik yaşının yükseltilmesini protesto etmek için eylem yaptı. Dört şehirde toplam 20 bini aşkın işçi eyleme katıldı.

Rotterdam’da yapılan eylem en kitlesel olanıydı. 15 bin işçi ve emekçinin katıldığı eyleme Hıristiyan Sendikalar Konfederasyonu( CNV) de katıldı.

Miting’de FNV başkanı Agnes Jongerius ve çeşitli sendika temsilcileri konuşmalar yaparak hükümetin yeni emeklilik yasasını protesto ettiler ve 67, emeklilik yaşını kabul etmeyeceklerini söyleyerek, emeklilik yaşının 65’te kalmasında ısrar edeceklerini ve bu yasa geri çekilene kadar eylemlerine devam edeceklerini vurguladılar. İşçiler bu konuşmaları “Eylem eylem eylem!” diye yanıtladılar.

Marksist Leninist Komünistler eyleme, “Kapitalizm Kriz, Sosyalizm Çözümdür!” pankartı ve MLKP bayraklarıyla katıldılar. Türkiyeli devrimci ilerici kurum ve örgütlerden DIDF ve ILSP de pankart ve bayraklarıyla katıldılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org