AvEG-Kon Logo
 
 

 

İngiltere genetik fişleme yapıyor

Londra (24.11.2009)- İngiltere'de bağımsız bir DNA izleme komisyonu İngiliz polisinin DNA fişlemesi için bilgi almak üzere insanları gözAltına aldığını açıkladı.

İngiltere'de İnsan Genetiği Komisyonu(HGC), polisin İngiltere'deki muğlak yasal düzenlemelere dayanarak insanları gözaltına aldığını ve tartışmalı DNA şifre veri tabanına kaydettiğini açıkladı. Komisyonu, ayrıca DNA veri tabanının suçluları yakalamak için kullanıldığına dair de çok az kanıta rastladıklarını açıkladı. Veri tabanı üzerine yaptıkları 2 yıllık çalışmaları bu gün raporlaştıran HGC, polisin göz altına alınanları DNA veri tabanına eklemesinin, herkesi potansiyel suçlu olarak kaydetmek anlamına geleceğini belirtti.

İsmini vermek istemeyen emekli bir polis şefi de bu uygulamanın İngiltere emniyeti için olağan bir uygulamaya dönüştüğünü söyleyerek raporu doğruladı.

HGC, ülke genelinde 5 milyon kişinin DNA bilgisinin polisin elinde olduğunu vurguladı ve bu konunun bir an önce tartışmaya açılması için çağrı yaptı. DNA veri tabanlarının olumsuz bir etki bırakcağını belirten HGC, polisin özellikle 18-35 yaş arası genç, siyahi insanları kodladığını belirtti. HGC yetkilisi Jonathan Montgomery, "Montgomery "DNA örnekleri almak bir rutin haline geldi. Suçlu olmasalar bile bir çok insanın DNA'sı polisin elinde olacak ve bazı insanlar DNA öreneklerinde dolayı suçlu sayılabilecek. İnsanların kişisel yaşamları ve suçluları ayırmak arasında bir denge tutturmalıyız" dedi .

Türkiye'de de DNA fişlemesi dayatılıyor

Türkiye de DNA şifreleme yöntemini kullanıyor. 8 Eylül 2006 yılında sosyalist gazeteci ve devrimcilerin tutuklandığı operasyonlarda polis DNA bilgisi alabilmek için tutuklulardan zorla kan ve saç örnekleri almayı denemişti fakat devrimcilerin itirazları üzerine bu uygulamayı geri çekmek zorunda kalmışlardı.

Geçtiğimiz günlerde de Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı Robert Mueller, Ankara'ya gelmiş, başbakan Erdoğan'dan "Biyolojik fişleme" için işbirliği teklif etmişti.

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org