AvEG-Kon Logo
 
 

 

AvEG-Kon Kürt Halkıyla dayanışmaya çağırdı

Stuttgart (26.11.2009)- Konfederasyonumuz AvEG-Kon yazılı bir açıklama yayınlayarak
DTP'ye yönelik İzmir'de gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. AvEG-Kon, saldırıların planlı olduğunun altını çizdi, Kürt halkıyla dayanışmaya çağırdı.

Açıklamanın tamamnını aşağıda bulabilirsiniz…

Kürt Halkı İle Dayanışmaya!..

“Demokratik açılım” aldatmacasının kirli yüzü çok geçmeden açığa çıkmaya başladı… Bir yandan Kürt halkının demokratik örgütlenmelerine ve basınına yönelik kapatma, susturma saldırıları ve sınır ötesi operasyon kararları alınırken diğer taraftan “Kürt açılımı” söylenceleri ile demokratik talepleri ‘cesarete sahiplenen’ görüntüsü vermeye çalışan AKP hükümeti, en son kucağındakini dökmeye başladı

20 Kasım 2009 tarihinde İzmir'e giden DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk’ü karşılamaya giden DTP konvoyu ülkücü faşistlerin saldırısına uğradı. Taşlı, sopalı saldırı sonucunda içinde kadın ve çocuklarında bulunduğu 10’larca kişi yaralandı.

Saldırı planlı

Saldırının yaşandığı İzmir’in Hatay Dörtyol bölgesindeki tüm balkonlarda Türk bayraklarının sallandırılması, balkonlarda taş yığınaklarının yapılması ve saldırı sonrası saldırganların MHP Karabağlar İlçe örgütü binası önünde toplanarak Konak’a doğru yürümesi ve olay sırasında ülkücü faşistlerin simgesi olan “Kurt” işaretlerinin yapılması, linç girişiminin daha önceden planlandığını göstermektedir. Bunun yanı sıra trafik polislerinin konvoyu durdurduktan sonra saldırının yapılmış olması ve İzmir polisinin zamanında müdahale etmemesi organize saldırının devlet bilgisi dahilinde gerçekleştiğinin ip uçlarını vermektedir.  

“Yalancının mumu yatsıya kadar yanar”

Saldırı sonrası açıklama yapan Başbakan Tayip Erdoğan, saldırıyı “vatandaş tepkisi” olarak değerlendirerek saldırganları değil DTP’yi suçladı. Adeta Kürt halkına parmak sallayan ve “ayağınızı denk alın” diyen Erdoğan, “Kürt açılımı” ile Kürt halkının demokratik taleplerinin değil, Kürt halkının iradesini teslim almayı hedeflediklerini bir kez daha itiraf ederken yeni saldırılara da çanak tuttu.

Göçmen Türk Emekçiler;
Kürt halkının demokratik taleplerinin meşruluğunu kendi yaşamlarınızın deneylerinden en iyi sizler anlarsınız.

Bugün Avrupa topraklarında sahip olduğunuz ve haklı olarak yetmediğini düşündüğünüz kimi haklar (kendi dilinizde eğitim yapma, radyo, televizyon ve gazetelere erişme / çıkarma, çocuklarınıza kendi isimlerinizi verme, türkülerinizi söyleme, geleneklerinizi yaşatma vb) için, Kürt halkı kendi topraklarında ölümüne bir savaşım vermek zorunda kaldı ve hala vermeye devam ediyor.

Bulunduğunuz topraklarda Kürt emekçiler her dönem sizlerin en yakın dostu oldu. Aynı topraklar üzerinde yıllardır bir arada bulunan Kürt halkı, yaşadığı tüm vahşete ve katliamlara rağmen Türk halkı ile ulusal bir çatışmaya asla girmedi. Tüm kışkırtmalara rağmen kardeşçe yaşam için hep fedakarlık gösteren taraf oldu. Bütün mücadele tarihleri boyunca, sorunlarını çözmek için sermayenin örgütlü gücü olan faşist Türk devleti ile mücadele etti.
Tarihsel bir süreçten geçiyoruz... Kürt halkı ile kardeşlik ellerinizi buluşturun!.. Kürt halkının özgürlüğü, işçi ve emekçilerin özgürlüğüdür!..

Nazi Almanyası’nda papaz Martin Niemöller’in günlüğüne yazdığı ve dünya halklarının önemli dersler çıkardığı aşağıdaki notlar, yol göstericimiz olsun; “Önce komünistleri götürdüler, sesimi çıkarmadım; çünkü komünist değildim. Sonra sosyalistleri götürdüler, sesimi çıkarmadım; çünkü sosyalist’te değildim. Sonra sendikacıları götürdüler, sesimi çıkarmadım… Sonra Yahudileri götürdüler, sesimi çıkarmadım… Sonra beni almaya geldiklerinde, benim için sesini çıkaracak kimse kalmamıştı."

Kürt halkının ulusal demokratik taleplerine sahip çıkmadan kendi özgürlüklerimize sahip çıkamayız!

Kürt Ulusuna Özgürlük!.. Yaşasın Halkların Kardeşliği!

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu
(AvEG-Kon)

Açıklamayı indirmek için tıklayınız

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org