AvEG-Kon Logo
 
 

 

Kadınlar şiddete karşı sokaktaydı

Köln/Frankfurt/Wuppertal (24.11.2009)- Almanya'nın Köln, Frankfurt, Wuppertal kentlerinde alanlara çıkan yerli ve göçmen kadınlar, kadına yönelik her türlü şiddete hayır dedi. Kadınlar dilleri, inançları, ulusları farklı olsada aynı şiddeti görüyor. Kadınlar şiddete karşı ortak mücadele ediyor.

Köln, Frankfurt, Wuppertal, kentlerinde göçmen ve yerli kadınlar sokağa çıktı. “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele ve Dayanışma Günü” dolayısıyla güçlerini birleştiren yerli ve göçmen kadınlar, “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Cinsel, Sınıfsal, Ulusal Sömürü ve Baskıya Son” şiarını yükseltiler. Gösterilerde, AvEG-KON Kadın Komisyonu’nun, 25 Kasım için hazırladığı “Susmayın…! Ses ve Cesaret Olun”, başlıklı Almanca ve Türkçe broşür dağıtıldı.

Jin, Jiyan Azadi

Wuppertal'da AGİF Kadın Komisyonu, Courage, Komjin ve Kervan’lı, yerli ve göçmen kadınlardan oluşan “Kadın Platformu” meşalelerini tutuşturarak şiddeti protesto ettiler. Willy-Brandt-Platz'ta, saat 17.00’de, başlayan yürüyüşte, “Jin, Jiyan Azadi”, “Kadın Bedeninin Metallaştırılmasına Son”, “Şiddetsiz bir Dünya için, reddet, diren, Hayır de” yazılı dövizler Almanca, Türkçe ve Kürtçe açıldı. Kadınlar şehir merkezine yürüyüşleri sırasında kadına yönelik şiddeti teşhir eden ajitasyon konuşmaları yaptı. AGİF Kadın Komisyonu temsilcisi, yaptığı konuşmada, kapitalizm ve özellikle kriz koşullarında, kadına yönelik şiddetin sadece fiziksel algılanmaması gerektiğine vurgu yaptı. Şiddetin çeşitli boyutlarına dikkat çekti, kadınlara örgütlenme çağrısı yaptı.

Diller, uluslar farklı, şiddet aynı

Frankfurt AGİF Kadın Komisyonu, ATİK Yeni Kadın ve Avrupa Demokratik Kadın Hareketi’nde kadınların bir araya gelerek oluşturduğu platform, stant açarak, kadına yönelik şiddeti protesto ettiler. 18 Kasım gün, üniversitenin önünde ve 25 Kasım günü ise Türkiyeli göçmenlerin yoğun yaşadığı Bockenheim semtinde stant açan göçmen kadınlar, şiddet sonucu yaşamını yetiren kadınların, fotoğraflarını sergilediler. Üç kadın grubunun 25 Kasım’a ilişkin yayınlamış olduğu açıklamanın Almancasını okuyarak, mesajlarını yerli ve göçmen kadınlara ilettiler.

Dileri, inançları, ulusları farklıda olsa, dünyanın dört bir yanında şiddete maruz kalan kadınları anlatan ve tanıtan sinevizyon gösterimi gerçekleştirerek, kadına yönelik şiddeti teşhir ettiler. İki saat süren eylemde, yaygın bir şeklide Türkçe ve Almanca bildiriler dağıtıldı.

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org