AvEG-Kon Logo
 
 

 

PKK'nin 31. yıl kutlamaları sürüyor

Londra/ Genk/ Toulouse (28.11.2009)- İngiltere'nin başkenti Londra, Belçika'nın Genk şehri ile Fransa'nın Toulouse şehrinde PKK'nin 31. kuruluş yıldönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Londra'da Britanya Gençlik Komisyonu'nun düzenlediği kutlamaya yaklaşık 100 kişi katıldı. Kürt Toplum Merkezi'ndeki etkinlik, dün akşam saatlerinde sinevizyon gösterimiyle başladı. Ardından dışarıda yakılan ateşin etrafında halaylar çekildi. Kadınların ağırlıkta olduğu etkinlik geç saatlerde sona erdi.

Londra'daki kutlamalar Pazar günü de yapılacak olan bir şölenle devam edecek. İmralı'daki yer değişikliği ardından Kürt Ulusal Önderi Abdullah Öcalan'ın yaşam koşullarının ağırlaşmasına tepki duyan Kürdistanlılar, Pazar günü Wood Green Polis Merkezi'nin önünde toplanacak. Buradan da Kürt Toplum Merkezine yürüyecekler.

PKK'nin 31. Kuruluş yıldönümü Belçika'nın Genk şehrinde dün yapılan bir gece ile kutlandı. “Diriliş Günü Kutlaması” isimiyle düzenlenen geceye Kürt göçmenler yoğun ilgi gösterdi. Limburg Hal salonunda yapılan gecede Koma Berxwedan, Şahiya Stranan, Koma Jinan, Koma Dengbêjan sahne aldı.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan da geceye görüntülü kutlama mesajı gönderdi. Gece de aynı zamanda PKK tarihini anlatan kısa bir de sinevizyon gösterisi sunuldu. Katılımcılar daha sonra sanatçıların söyledikleri stranlar ve davul zurna eşliğinde kutlamalarını sürdürdüler. Geceye 1500 kişi katıldı.

Fransa'nın Toulouse kentinde ise PKK'nin kuruluş yıldönümünde konvoylu kutlama yapıldı. Konvoyun geçişi sırasında Fransızların da ilgisi gözden kaçmadı. Bazıları balkonlarına çıkarken, alkış tutanlar oldu. Şehrin işlek yerlerinden geçen konvoy kent merkezindeki Capitol meydanında durdu. Burada konuşmalar yapıldı.

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org