AvEG-Kon Logo
 
 

 

Tamiller şehitlerini unutmadı

Londra (28.11.2009)- Kahramanları Anma Gününde, Ulusal Kurtuluş Mücadelesinde yaşamını yitiren ve bu kavganın harcı olan şehitlerini andı. 27 Kasım gün boyuca Londra Excel salonunda yapılan etkinliğe 70 bine yakın Tamilli katıldı. ICAD Britanya Seksiyonu adına da etkinliğe katılınarak Tamil halkının acılarına ortak olundu.

Londra’nın en büyük salonunda yapılan etkinlik, sabah saatlerinde başladı. Salonun iki yanına ve en ön sıraya şehitleri ifade eden fotoğraf çerçeveleri ve anıt mezar sembolleri konulmuştu. Bundan birkaç yıl öncesine kadar saygı ortamından şehitlerin fotoğrafları yer alırken, İngiliz devleti buna müdahale etmiş ve onlar da çerçevelerin içine fotoğraf yerine Tamil Eelam’da yetişen ve sadece Kasım ayında açan Tamil ulusal çiçeği fotoğraflarını yerleştirmişlerdi.

İlk şehit Shankar

Tamil Eelam Kaplanları silahlı mücadeleyi başlattıktan sonra ilk şehitlerini 27 Kasım 1982 yılında verdiler. LTTE (Liberation Tigers of Tamil Eelam) silahlı mücadelenin ilk şehidi olan Shankar’ın anısına 27 Kasım’ı Kahramanları Hatırlama Günü ilan etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org