AvEG-Kon Logo
 
 

 

Alman Hükümetinde Afganistan istifası

Berlin (29.11.2009)- Afganistan'da Eylül ayında onlarca sivilin yaşamını yitirdiği NATO saldırısıyla ilgili Almanya'dan bir istifa daha geldi. Genelkurmay Başkanı'nın ardından, dönemin Savunma Bakanı da istifa etti.

İşgal altındaki Afganistan'da bir tankerden yakıt alan Afganlıların üzerine bomba atılması ve onlarca kişinin ölmesiyle ilgili Almaya Çalışma Bakanı Franz Josef Jung istifa etti. Eylül ayındaki saldırı sırasında bir önceki hükümette Savunma Bakanı olan Jung, bombalamadan sonraki açıklamalarında, ısrarla hiç bir Afgan sivilin ölmediğini iddia etmişti.

Afganistan'daki katliamla ilgili, Almanya'dan gelen ikinci istifa haberi oldu. Öncek gün de Genelkurmay Başkanı Wolfgang Schneiderhan istifa etmişti. Alman medyasında çıkan haberlerde, NATO'ya bağlı Alman komutanların, sivillerin bulunduğunu bile bile Amerikan uçaklarını bombardımana çağırması sert şekilde eleştirilmiş ve yetkililer olaydan sonra sivil can kaybını gizlemekle suçlanmıştı.

Olay, 4 Eylül 2009 tarihinde, Tacikistan'dan Kabil'deki NATO güçlerine ikmal amacıyla gönderilen iki yakıt tankerinin Taliban militanları tarafından kaçırılmasıyla başladı. Tanker, Kunduz bölgesinde çamura saplanınca köylülerin tankerin etrafında toplanmasıyla NATO uçakları saldırı düzenledi. Saldırıda kaç sivilin öldüğü hala tam olarak bilinmiyor. Afganistan hükümeti, daha sonra yaptığı açıklamada en az 100 kişinin öldüğünü, bunlardan 30'unun sivil olduklarını bildirmişti.

Alman Bild gazetesi, saldırıyla ilgili kritik bilgilerin kasten gizli tutulduğunu yazmıştı. Bild gazetesi, ordu tarafından çekilen bir video film ve gizli bir askeri rapora dayandırdığı haberinde, yetkili NATO komutanı olan Alman Albay Georg Klein'ın, saldırı emrini vermeden önce, elinde hedefin yakınlarında sivil bulunmadığı konusunda kesin bilgi bulunmadığını yazmıştı.

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org