AvEG-Kon Logo
 
 

 

92. yılında Ekim Devrimi kutlandı

Brüksel (03.12.2009)- Ekim Devrimi’nin 92. yıl dönümü, göçmen ve yerli komünistler tarafından kutlandı. Enternasyonal katılımla kutlanan Ekim Devrimi'nin güncelliği ve sorunları tartışıldı.

Kokteylde bir araya gelen Bloc ML, Ezilen Göçmenler Kolektifi (EGK), Brüksel Komünistler Birliği (UCB), Faslı Militanlar Kolektifi ve Fransa’dan Marksist Leninist Komünist Örgütler Birliği (ROCML) Ekim Devrimi’nin kazanımlarıyla karşı devrimin SBKP’yi ele geçirme sürecine ilişkin tartışmalar yaptı. 28 Kasım Cumartesi günü Saint Gilles Pianofabriek’te gerçekleşen etkinlikte ilk sözü Bloc ML Temsilcisi aldı. Bloc ML temsilcisi konuşmasında SSCB’nin kuruluşundan II. Dünya Savaşına kadar olan sürece değindi. Temsilci “Şubat Devriminden II. Dünya Savaşına, oradan Nazilerin yenilgiye uğratılmasına ve Avrupa halklarını özgürlüğüne kavuşturan Kızılordu’ya dek Sovyetler Birliği’nden çok şeyler yaşandı” dedi. Temsilci Ekim Devrimi’nde Leninistlerin yalnız kalmalarına ve küçük bir grup olmalarına rağmen işçi sınıfına ve onun gücüne inanarak ve sınıfı örgütleyerek zafere ulaştıklarının altını çizdi.

ROCML temsilcisi ise sosyalizmin SB’de yenilgiye uğradığı tarihin altının çizilmesinin önemli olduğu söyledi. Temsilci, karşı devrim güçlerinin I. NEP dönemi ile 1952 yılları arasında çeşitli komplolarla işçi sınıfı iktidarına saldırdığını söyledi. ROCML Temsilcisi, SBKP içerisinden her zaman mevcut olan ve 1953 yılından sonra git gide ipleri eline geçiren karşı devrim kliğinin Stalin şahsında Ekim Devrimi ve komünizme saldırmaya başladığını ve devrimin kazanımlarını budadığını tarihsel örnekler vererek açıkladı.

Bolşevik kadrolar sınıfına bağlıdır

Etkinlikte son sözü alan EGK temsilcisi, Ekim Devrimi’nin oluştuğu koşullara dikkat çekti, devrime önderlik eden Bolşevik kadroların ne kadar önemli olduğuna değindi. EGK temsilcisi, “Bolşevik kadroların diğer siyasi akımlardan ayıran en önemli özellikleri yaratıcılıkları ve sınıf mücadelesine bağlı olduklarını” söyledi. Temsilci, TKP kurucu kadrolarının iç savaşta beyazlara karşı savaştığını da sözlerine ekledi. Komüntern ve III. Enternasyonalin toplanmasının aynı zamanda devrimin enternasyonal boyutunu da gözler önüne serdiğini belirtti.

Sunumların ardından sonra Faslı Göçmenler adına söz alan temsilci Fas’taki sınıf mücadelesinden örnekler verdi. Etkinliği düzenleyen kurumlara teşekkür etti. UCB Temsilcisi de devrimin yenilgiye uğramasına yol açan etkenlere değindi. İranlı göçmenler adına konuşan temsilci, İran’da halkın devletten memnun olmadığını belirtti, “Bizler komünistler olarak halka devletin ne olduğunu ve sermayeyle ilişkisini ve nasıl iktidar olduğunu anlatmak zorundayız” dedi.

Eisenstein’in “Ekim Devrimi” filminin gösterildiği etkinlik, Enternasyonal Marşı'yla bitirildi.

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org