AvEG-Kon Logo
 
 

 

AvEG-Kon: Zeynep Celaliyan'a Özgürlük

Stuttgart (05.12.2009)- Kadın Komisyonumuz, İran devleti tarafından PJAK üyesi olduğu iddiasıyla idam cezasına çarptırılan Zeynep Celaliyan'a özgürlük istedi.

AvEG-Kon Kadın Komisyonu'nun açıklamasının tamamını aşağıda yayınlıyoruz.


ZEYNEP  CELALİYAN'A  ÖZGÜRLÜK

Kürtler ve kadınlar başta olmak üzere, muhalif kesimlere yönelik idamların son yıllarda arttığı İran'da bir kadın hakları savunucusu daha idam cezasına çarptırıldı. Yürüttüğü siyasi faaliyetler nedeniyle İran Devleti tarafından tutuklanan ve idam cezasına çarptırılan Zeynep Celaliyan, biz karşı çıkmaz isek ölüme gün sayıyor…

Zeynep Celaliyan, 2008 yılı ortalarında İran'ın Kirmaşan kentinde PJAK üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı. 14 Ocak 2009 'da çıkarıldığı İran ‘Devrim Mahkemesi’nde “Allah'a karşı gelmek” suçlamasıyla 14 Kürt ile birlikte idam cezasına mahkum edildi. Kendisini savunacak bir avukat hakkı dahi tanınmadan 7 dakikalık bir duruşma sonucunda verilen idam cezası, bırakalım insan haklarına uygunluğu, hiç bir hukuka dayanmamaktadır. Bu ceza, esas olarak Zeynep Celaliyan'ın siyasi kimliğine ve mücadeleci kadın kimliğine verilmiş bir cezadır.

Her türden özgürlük arayışının ölümle ya da hapis cezaları ile karşılığını bulan İran’da, Zeynep Celaliyan; öncelikle kadınların çarşafa ve kapalı kapılar ardına hapsolduğu bir coğrafyada, bir kadın olarak siyasi mücadelede yer aldığı, kadın hakları savunuculuğu yaptığı için idama mahkum edilmiştir. O, aynı zamanda Kürt kimliği ile özgürlük kavgasına katıldığı için savunmasına dahi izin verilmeden ölüme mahkum edilmiştir.

Emekçi Kadınlar, Dostlar, Kardeşler, İnsan Hakları Savunucuları;

Baskı, şiddet ve idam cezaları ile tüm muhalif kesimleri susturmaya çalışan İran Devleti, en küçük barışçıl faaliyete dahi izin vermemektedir. Geçtiğimiz kış ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında onlarca kişinin katledildiği, yüzlercesinin tutuklandığı protesto gösterilerinde yaşananlar hala hafızalardadır.. Yine daha geçtiğimiz haftalarda Kürt genci İhsan Fetahiyan’ın idamı hafızalardadır. Uluslararası Af Örgütü raporlarına göre bir yıl içinde en az 265 kişi idam edilmiştir. Gerçek rakamların ise daha yüksek olduğu tahmin edilen İran'da, gözaltına alınan Kürtlerin çoğunun haftalarca ya da aylarca gizli merkezlerde tutulduktan sonra ulusal güvenliği tehdit ettiği veya 'Allah'a karşı gelme' gibi soyut suçlamalarla idam edildikleri bilinmektedir.

Cezası İran Yüksek Mahkemesi tarafından onaylanan Zeynep Celaliyan’ın, tam da  kadınların şiddete karşı sokağa çıktığı 25 Kasım'ın ertesinde yazdığı ve ailesi aracılığı ile bizlere ulaştırdığı kısa yardım çağrısını sizlerle paylaşıyor, Mirabel Kardeşlere uzanamayan ellerimizi Zeynep Celaliyan'a ulaştırmak için; bulunduğumuz ülkelerde onunla dayanışma eylemleri örgütlemeye, idam cezasının kaldırılması için açılan imza kampanyalarına katılmaya ve İran Konsoloslukları / Büyük elçilikleri önünde “Zeynep Celaliyan'a Özgürlük” şiarını büyütmeye çağırıyoruz!..

“Adım Zeynep Celaliyan. 27 yaşında Kürt kadın siyasi tutukluyum... Size şunu söylemek istiyorum: duruşmam sedece bir kaç dakika sürdü. Mahkeme bana 'Sen Allah'ın düşmanısın çok yakında idam edilmelisin' dedi. Tüm mahkeme süreci bundan ibaretti.... Tüm insan hakları savunucularından, kadınlardan bana yapılan haksızlığa karşı çıkmalarını ve yardımcı olmalarını istiyorum!” Çığlığını  yükselteceğimiz mücadele ile özgürleştirelim!...


YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI!
ZEYNEP CELALİYAN'A ÖZGÜRLÜK!

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu
(AVEG- KON)
KADIN  KOMİSYONU

Zeynep Celaliyan için açılan internet sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz: http://zeinabj.webs.com/

Açıklamayı indirmek için tıklayınız

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org