AvEG-Kon Logo
 
 

 

Kürtler, Öcalan için alanlarda

Zürih/Stockholm/Den Haag (05.12.2009)- Avrupa’nın birçok kentinde Kürtler, Öcalan’ın cezaevi koşullarını protesto etmek için sokaklara çıktı. Bugün de Almanya, Fransa, Hollanda ve İsviçre başta olmak üzere bir çok ülkede gösteriler düzenlenecek.

Zürih'te cadde işgali

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını protesto etmek amacıyla İsviçre’nin Zürih kentinde yüzlerce Kürt genci Bahnhof Sokağı’na yolu işgal edip bir süre trafiğe kapattı. Globus iş merkezinin önünde bir araya gelen yaklaşık 300 Kürt genci, ellerindeki Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın resimleri ve Demokratik Konfederalizm bayrakları ile yürüyüşe geçti. İsviçrelilerin yoğun ilgi gösterdiği eylem Zürih Büyük Tren istasyonuna kadar devam etti.

İstasyon önünde bir basın açıklaması yapan gençler, İmralı cezaevinin derhal kapatılması ve Öcalan’ın özgürlüğünü isterken, İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ve uluslar arası toplumu Öcalan’ın durumu karşısında harekete geçmeye çağırdı. Açıklamada, “Kürt halk önderliğinin ortaya koyduğu bütün barış çabalarına rağmen, Türk Devleti adeta barışı cezalandırarak Önderliğimizi 6 metrekarelik bir alanda ölüme terk etmişlerdir. Biz Kürt gençleri Önderliğimize gelecek olan her saldırının hesabını soracağımızı bütün Kamuoyuna ilan ediyoruz” denildi. Yapılan açıklamanın ardından gençler, Kürdistan Devrim Şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Zürih ketinde Cumartesi günü de Zürih Helvetia Platz’ta saat 13:00’te merkezi bir yürüyüş yapılacak. Kürt organizasyonlar eyleme katılım çağrısı yaptı.

Stockholm'de Türk Büyükelçiliği önünde eylem

İsveç’in başkent Stockholm kentinde dün akşam saat 17.00 sıralarında yaklaşık 250 kişi Türk büyükelçiliği önünde bir araya gelerek Öcalan’a yönelik uygulamaları protesto etti. Öcalan lehine sloganların atıldığı eylemde bir açıklama yapılarak Türk devleti uyarıldı. Başta İsveç hükümeti olmak üzere uluslar arası toplumu Öcalan’ın durumu karşısında duyarlılığa çağıran eylemciler, İmralı cezaevinin kapatılması ve CPT’nin bir heyet göndermesini istedi. Eylem iki saat sürdü.

Den Haag'da yürüyüş

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını protesto etmek amacıyla Hollanda’nın Den Haag kentinde yüzlerce Kürt genci sokaklara çıkarak korsan bir protesto gösterisi düzenledi. Den Haag kent merkezinde bir araya gelen yaklaşık 400 Kürt genci, ellerindeki Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın resimleri ve Demokratik Konfederalizm bayrakları ile yürüyüşe geçti. Kentin işlek caddelerinde ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı semtlerde yapılan yürüyüş sırasında polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

Eylemciler İmralı cezaevinin derhal kapatılması ve Öcalan’ın özgürlüğünü isterken, İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ve uluslar arası toplumu Öcalan’ın durumu karşısında harekete geçmeye çağırdı.

Eylemciler Cumartesi günü başkent Amsterdam’da saat 13.00 ile 18.00 arasında Dam meydanında yapılacak oturma eylemine tüm Kürt halkı ve duyarlı kesimleri katılmaya çağırdı.

Fransa ve Almanya'da eylemler yapılacak


İsviçre ve Hollanda’nın yanı sıra Almanya ve Fransa’da da bugün birçok yerde gösteriler düzenlenecek. Fransa’nın başkenti Paris’te bugün saat 14.00’te Republique Meydanı’nda gösteri yapılacak. Kürt kurumları ve gençlik organizasyonları “Sabrımız tükendi” diyerek Kürtleri eylem katılmaya çağırdı.

Almanya’da ise Bielefeld ve çevresinde yaşayan Kürtler Munster İstasyonu önünde saat 13.00’te bir araya gelecek. Hannover Derneği’nin başlattığı açlık grevi hafta sonu da sürecek. Lohn Kürt Derneği iki günlük açlık grevi başlatacak ve hafta sonu boyunca sürecek. Lohn’daki açlık grevi dernekte yapılacak.

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org