AvEG-Kon Logo
 
 

 

EGK kadına yönelik şiddeti tartıştı

Brüksel (07.12.2009)- AvEG-Kon’a bağlı Ezilen Göçmenler Kolektifi (EGK) Kadın Komisyonu, dün düzenlediği panel ile kadına yönelik şiddeti kınadı, mücadele çağrısında bulundu.

Saint Gilles’te bulunan Pianofabriek salonunda saat 14.00’de yapılan etkinlikte EGK Kadın Komisyonu adına Nazlı Top konuştu. Panel öncesinde yaşamını şiddetten kaynaklı kaybeden kadınları anmak için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Kapitalizm şiddettir

Panelist Nazlı Top, kapitalizmde kadının kölece bağımlı hale getirildiğini söyledi. Bu sürecin okuldan toplumsal yaşama kadar devam ettiğine dikkat çeken Top, konuşmasının devamında “Okulda, çocuklar eğitim yoluyla kadın erkek işbölümleri ezberletilir. Yemek, temizlik, çamaşır, çocuk bakımı vb. kadın işleri olarak öğretilir, bu işleri kadın işleri olarak algılaması kafalarında meşrulaştırılır” dedi.

Dünyada kadına yönelik cinsel, ekonomik ve devlet şiddetinin de hala devam ettiğini dile getiren Nazlı Top, verilerle bu gerçekliğe ışık tuttu. Top, konuşmasının son bölümünde ise EGK Kadın Komisyonu ve AvEG-Kon Kadın Komisyonunun şiddetin son bulması için deklare ettikleri taleplerini sıraladı.

Panel salonuna “Kadına yönelik şiddete hayır” Türkçe ve Fransızca yazılı pankart asıldı. Son olarak Muhabbet Kurt ile dayanışma imza kapmanyasını finali için kadınlara çağrı yapıldı. İmzalar yapılacak basın açıklamasından sonra ilgili kurumlara gönderilecek.

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org