AvEG-Kon Logo
 
 

 

Paris'te DTP'ye destek

Paris (12.12.2009)- Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon)’un çağrısına yanıt veren ACTIT başkent Paris’te, Kürt halkıyla dayanışma eylemi düzenledi.

Fransa Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTIT) üyeleri ve Paris'te yaşayan Kürt göçmenler Gare de l’Est postanesi önünde bir araya gelerek Kürt halkına yönelik ırkçı saldırıları, linçleri ve Demokratik Toplum Partisi (DTP)’nin kapatılması kararını protesto etti.

Postane önünde başlayan yürüyüş Saint-Denis Strasbourg Kemeri önünde son buldu. Yürüyüş süresince sık sık Türk devletinin Kürt halkına yönelik katliamcı yüzü teşhir edildi ve DTP’nin kapatılmasını protesto eden sloganlar atıldı. Kürt halkıyla dayanışmanın artırılması istendi.

ACTIT Temsilci yaptığı konuşmada, “Bugün birçok asker ailesi bu savaş bitsin diyor. Bizde aynısını istiyoruz. Kürt halkının demokratik onurlu barış talebini sahipleniyoruz. DTP’nin faşist Türk devleti tarafından kapatılmasını kınıyoruz. Kürt emekçilerinin çığlığına seslerimizi katıyoruz” dedi.

AvEG-Kon Eşbaşkanı Hatice Güden ise Kürtlere dönük yeni bir sürecin başladığına vurgu yaparak Kürt ve Türk emekçilerinin uyanık olmasını istedi. Güden konuşmasında şunlara değindi; “Kürtlere dönük yeni bir süreç başlatılmıştır. Beklenen, Kürt halkının devletin iradesi karşında gerici bir uzlaşmaya zorlanmasıydı. Fakat, Kürt halkı farklı bir irade ortaya koydu, onurlu bir barış istedi. Dolayısıyla devletin DTP üzerinden saldırısı Kürt halkının bütün kazanımlarına yönelik bir saldırıdır. Saldırı stratejiktir. Sosyalistlerin, komünistlerin, ilericilerin enternasyonal kavganın bütün bileşenleri bu saldırı karşısında her yeri Botan eyleyen, her yeri Kürdistan eyleyen bir eylem çizgisi içerisinde olmalıdır.”

“Yaşasın Halkların Kardeşliği” pankartının açıldığı eylemde AvEG-Kon bayrakları taşındı. Eylemde “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Bijî bratîya gelan”, “Yaşasın Enternasyonal dayanışma” sloganları atıldı.

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org