AvEG-Kon Logo
 
 

 

Avrupa'da Kürtler Öcalan için ayakta

Haber Merkezi (15.12.2009)- 'Demokratik Açılım' tartışmaları Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın yeni cezaevine taşınmasıyla son buldu. Abdullah Öcalan üzerinde ki tecrit bir yana Türkiye'de sivil faşistler, Kürtler ve DTP üzerinde ırkçı şoven histeriyle linçler örgütlerken devlet ve medya, Kürtlere silah doğrultan MHP'li faşistleri kahraman ilan etti.

Avrupa'da da serhildana kalkan Kürt göçmenler işgaller, yürüyüşler ve açlık grevleri düzenleyerek Abdullah Öcalan üzerinde ki ağır tecrit koşullarını ve DTP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasını protesto ediyorlar. Eylemlerde devrimci dayanışmanın güzel örnekleri sergileniyor.

Kürtler, İngiltere'nin başkenti Londra'da Westminsterdeki parlamento önünde 4 Aralık günü açlık grevi başlattı. 12 kişiyle başlayan açlık grevine kamuoyunun çekim merkezi oldu. Açlık grevinin ikinci gününe denk gelen çevrecilerin küresel ısınmaya karşı yaptığı yürüyüşe katılan binlerce kişi açlık grevi çadırını ziyaret ederek, Öcalan için hazırlanan çağrıya imza attı.

Avusturya'nın Salzburg kentindeki Mezopotamya Kültür Derneği tarafından Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarını protesto için yapılan iki günlük açlık grevi kitlesel basın açıklamasıyla son buldu.

Burada yapılan basın açıklamasında Avusturya hükumetinden İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT)'nin İmralı Cezaevine bir heyet gönderilmesi için baskı uygulanılması istendi, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapıldı.

12 Aralık Cumartesi günü ise başkent Viyana'da AvEG-Kon'a bağlı AGİİ, KIB, ATIGF, ADHF ve DDKD'nin katıldığı ortak bir eylem düzenlendi. AvEG-Kon'un çağrıcı olduğu eyleme antifaşistler de destek verdi.

Açıklama sırasında sık sık Almanca “Öcalan'ın Sağlık sorunu bizim sağlık sorumuzdur”, “Öcalan'a özgürlük”, “Yaşasın Kürdistan” sloganlar atıldı. DTP'nin kapatılması protesto edilen eylemde adil, onurlu demokratik bir barış talebi dile getirildi. Yaklaşık iki yüz kişinin katıldığı Viyana'da ki eylem bir saat sürdü.

Yine Avusturya´nın Brengez kentindeki Götzis - Kürt Kültür Merkezinde Öcalan'ın cezaevi koşullarını protesto etmek amacıyla 5 günlük dönüşümlü açlık grevi başlatıldı. Çok sayıda kişi açlık grevcilerini destek amaçlı ziyarette bulundu.

Fransa’nın Strasbourg kentinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın sağlık koşullarına dikkat çekmek amacıyla 9 Aralık günü başlatılan 15 günlük oturma eylemi “Öcalan'ın Yerinde Sen Olsan Kaç Gün Dayanırsın” şiarıyla devam ediyor.

CPT merkez binası önünde hücreyi simgeleyen demir parmaklıklar arasında yapılan eylemi, 'Edi Bese Avrupa Komitesi' organize ediyor

15 gün sürecek eylemde, CTP yetkililerinin İmralı adasına giderek Öcalan'ın sağlık koşullarını incelemesi talep ediliyor.

Fransa'nın Bordeaux, Marsilya kentlerinin yanı sıra başkent Paris'te eylemlere sahne oldu.  Bordeaux'nun en kalabalık ve işlek meydanı olan Place Victoir meydanında kurulan çadırda başlayan açlık grevine 30 kişilik bir grup katılıyor. Yüzlerce kişinin destek ziyaretinde bulunduğu açlık grevcileri, başta Fransa hükümeti olmak üzere uluslar arası toplumu Öcalan’ın durumu karşısında duyarlı olmaya çağırdı.

Öcalan'ın cezaevi koşullarına dikkat çekmek amacıyla Marsilya'da Kürt gençleri tarafından Avrupa Parlamentosu Temsilciliği işgal edildi. Gençler işgal eyleminde hazırladıkları dövizleri temsilcilik binasına astılar. Fransızca bildirileri ise temsilcilik yetkililerine verdiler. Yaklaşık yarım saat süren işgal eylemi nedeniyle bina etrafında Fransız polisi yoğun güvenlik önlemi aldı.

AvEG-Kon Kürtlerle dayanışmaya çağırdı, çağrı yankı buldu

Başkent Paris'de AvEG-Kon'a bağlı ACTIT, Türkiyeli ve Kürdistanlıların yoğunlukta yaşadığı Saint-Denis Strasbourg'da anlamlı bir eyleme imza attı.

Fransa Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTIT) üyeleri ve Paris'te yaşayan Kürt göçmenler Gare de l’Est postanesi önünde bir araya gelerek Kürt halkına yönelik ırkçı saldırıları, linçleri ve Demokratik Toplum Partisi (DTP)’nin kapatılması kararını protesto etti.

Postane önünde başlayan yürüyüş Saint-Denis Strasbourg Kemeri önünde son buldu. Yürüyüş süresince sık sık Türk devletinin Kürt halkına yönelik katliamcı yüzü teşhir edildi ve DTP'nin kapatılmasını protesto eden sloganlar atıldı. Kürt halkıyla dayanışmanın artırılması istendi.

ACTIT ve AvEG-Kon Temsilcilerinin yaptıkları konuşmalarda Kürt halkı ve DTP üzerinde ki saldırılara değinildi. Saldırı stratejik olduğunu vurgulayan konuşmacılar, sosyalistlerin, komünistlerin, ilericilerin enternasyonal kavganın bütün bileşenleri bu saldırı karşısında her yeri Botan eyleyen, her yeri Kürdistan eyleyen bir eylem çizgisi içerisinde olmaları istendi.

AvEG-Kon'un çağrısı İsviçreli göçmen emekçiler tarafından da eylemle yanıtlandı. İGİF, Kürt halkı üzerindeki baskıların ve operasyonların durdurulmasını istedi.

12 Aralık günü Basel'de İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu (İGİF) göçmen emekçiler bir araya getirdi. “Operasyonlar Durdurulsun, Kürt halkına özgürlük” pankartı açılan eylem Claraplatz meydanında yapıldı. 50 kişinin katıldığı eylemde Almanca ve Türkçe açıklama yapan İGİF'liler Kürt halkına yönelik baskılara karşı enternasyonal dayanışma çağrısı yaptı.

Diğer yandan İsviçre'de Kürt gençleri PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yaşam koşulları ve DTP'nin kapatılmasını protesto etmek amacıyla İsviçre’nin Basel kentinin en işlek caddelerinde pankart astılar.

Kentin işlek yerlerinde “Öcalan öldürülmek isteniyor”, “CPT görevini yap!”, “Öcalan'a uygulanan işkenceyi durdurun!” çağrılarının yer aldığı pankartlar, şehrin sekiz ayrı yerinde bulunan köprülere asıldı.

Almanya'nın Dortmund, Ulm, Hannover, Lohn ve Oldenbourg kentleri başta olmak üzere, bir çok kente 2 günlük açlık grevleri örgütlendi. 

Almanya'nın Dortmund kentinde ise, Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşulları merkezi tren istasyonu önünde başlayan ve yaklaşık 1500 kişinin katıldığı yürüyüşle protesto edildi.

Şehir merkezinde düzenlenen mitinge, YEK-KOM, AGİF, ATİK, katıldılar. Mitingde yapılan konuşmalarda, açılan döviz ve pankartlarda, DTP'nin kapatılmasının Kürt ulusunun inkar ve imha politikasının devam ettiğinin açık göstergesi olduğu belirtildi.  DTP'nin kapatılmasının hukuki değil, siyasi bir karar olduğu ifade edildi. DTP'nin kapatılmasıyla Kürt ulusunun sesinin kesilmek istendiği hatırlatıldı. Kürt halkına tahammül edemeyen, sömürgeci faşist rejime karşı protestoların büyütülmesi çağrısı yapıldı.

YEK-KOM Temsilcisi yaptığı konuşmada; Kürt halkının özgürlük ve demokrasi tutkusunu hiçbir gücün engellemeyeceğini belirti. Dün olduğu gibi bugünde Kürt halkının demokratik siyasi iradesinin DTP'nin kapatılması ile engellenemeyeceğini vurguladı. AB devletlerini göreve çağırdı. 

ATİK Temsilcisi ise yaptığı konuşmada; Kürt halkının seçilmiş meşru temsilcisi DTP'nin kapatılmasını kınadıklarını belirti.

MLKP Avrupa Komitesinin “Gün, sömürgeci faşist rejimin saldırılarına karşı, Kürt ulusal demokratik haklarının tanınması için tek yumruk, tek barikat olma günü. Bu nedenle, yerlisiyle, göçmeniyle tüm işçi ve emekçiler, ilerici, devrimci, sosyalist güçleri Avrupa’'da düzenlenen tüm eylem ve etkinliklere aktif katılmaya, destek sunmaya, dayanışmayı eylemli ve örgütlü kılmaya”  çağıran açıklaması okundu.

Çok sayıda Öcalan flamalarının taşındığı yürüyüşte sık sık, “Bijî serok Apo”, “Öcalan’a özgürlük”, “Bê Serok jiyan na bê”, “PKK halktır, halk burada”, “Terörist Türkiye” ve “Katil Erdoğan” sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca Öcalan'ın sağlık koşullarına dikkat çeken binlerce bildiri dağıtıldı.

Hepimiz DTP'liyiz

AvEG-Kon ve YEK-KOM 12 Aralık günü Ulm şehir merkezinde ortak miting düzenlendi. Mitinge ATİF üyelere katılarak destek verdi.

Eylemde “Hepimiz DTP'liyiz”, “Kürt sorununda adil, eşit ve onurlu barış”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” pankat ve dövüzleri açıldı. Yapılan konuşmalarda Kürt halkının uzattığı adil, eşit, onurlu bir barış elinin havada kalmaması istendi.

Mitingde MLKP'liler Avrupa Komitesinin çıkardığı bildirileri dağıttılar.

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org