AvEG-Kon Logo
 
 

 

Irkçı parti kağıtsızlar affını iptal ettirdi

Brüksel (15.12.2009)- Geçtiğimiz Temmuz ayında Belçika Başbakanı Van Rompuy kabinesi tarafından çıkarılan Kağıtsızlar Af Kararnamesi ırkçı parti Vlaams Belang'a takıldı. Belçika Danıştay'ı, Vlaams Belang başvurusunu yerinde bularak kararname süresinin bitmesine günler kala affı iptal etti.

AB Başkanlığına seçilen Başbakan Van Rompuy Hükümeti tarafından imzalanan kararname çerçevesinde 15 Eylül ile 15 Aralık arasında başvurular kabul ediliyordu. Af kapsamında 50 ile 100 bin arasında kağıtsızın (oturum izni olmayan) koşullu oturum hakkına kavuşması öngörülmüştü.

Uzun süre çeşitli kampanyalar, açlık grevleri ve işgallerle seslerini Belçika kamuoyuna duyuran kağıtsızlar, Danıştay'ın aldığı karar karşısında adete şok yaşadılar. Irkçı partinin başvurusunu dikkate alan Danıştay verdiği kararda; yabancılar ve göçmenlerle ilgili yasal düzenlemelerin kararname şeklinde değil bir yasa tasarısı halinde parlamentoya sunulması ve parlamentonun onaylanması gerektiği belirtti.

Kararname iptalinin hemen ardından hükümet adına basına açıklama yapan sözcü Melchior Wathelet korkulacak bir şeyin olmadığını belirtti. Melchior, Danıştay'ın uyarılarını göz önüne alarak gerekli yasal düzenlemelerin yapılacağını söyleyerek kamuoyunun kaygılarını gidermeye çalıştı.

Karara tepki gösteren kağıtsızlar komitesi ülke çapında eylemler düzenlemeye hazırlanıyor. CRER'in çağrısıyla bir araya gelen kağıtsızlar hükümetin göç ve ilticacılardan sorumlu cdH'lı (Hristiyan Demokratlar) üyesi Melchior Wathelet görüşmek istediler.

Burada CRER adına bir açıklama yapan Oscar Flores “Biz daha önce hükümetin affı bir yasa kapsamından daha açık maddelerle çıkarmasını istemiştik. Kriterlerin açık olmadığı bir yasayı asla tanımayacağız” dedi.

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org