AvEG-Kon Logo
 
 

 

Işık Kutlu Kadın Akademisi kuruluyor

Paris (15.12.2009)- Sosyalistler Kadınlar Avrupa'da Işık Kutlu Kadın Akademisi kuruyorlar. Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Kadın Komisyonu ve AvEG-Kon'a bağlı federasyon ve derneklerin kadın komisyonları bir araya gelerek Işık Kutlu Kadın Akademisi kuruluşunu ilan etmeye hazırlanıyorlar.

Geçtiğimiz 12, 13 ve 14 Aralık günlerinde Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan ACTIT derneğinde bir araya gelen sosyalist kadınlar, akademi kuruluşunun kararını aldılar. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Işık Kutlu Kadın Akademisi Sözcüsü daha önce de bir eğitim toplantısı organize ederek sosyalist yazar Işık Kutlu'nun ideallerini yaşatmak istediklerini vurguladı.

Akademi çalışmaları bakımından konfederasyon ve ona bağlı derneklerde kadın kolları ve kota uygulaması üzerine yoğunlaştıklarını dile getiren sözcü bunundan kaynaklı sosyalistler kadınlarla eğitim çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Kadınlar eğitim çalışmasında “Kadın Kolları Örgütlenmesi”, “Özerk Örgütlenme”, “Derneklerde Kota Uygulaması” ve “Yeni Kadın Perspektifi” gündemleriyle toplandı. Toplantının hedefleri arasında alanlarda yapılacak çalışmalarla kadın bilincinin geliştirilmesi ön görülüyor.

2010 yılının ilk aylarında kuruluşunu ilan etmeye hazırlanan Işık Kutlu Kadın Akademisi eğitim çalışmasına katılan aktivistlerin tartışmalara oldukça canlı katıldıklarını sözlerine ekleyen Akademi Sözcüsü devamla “Kadınlar aktivistlerin yöneticilerinin gözlerine bakan bir süreçten çıkarak daha özgün fikirler oluşturmaya ve kendi bağımsız düşüncelerini tartışmaya başladılar. ” dedi.

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org