AvEG-Kon Logo
 
 

 

Çevreciler "Halkların İklim Zirvesi" için sokaklarda

Kopenhag (18.12.2009)- Kopenhag'da devam eden İklim Zirvesi, emperyalist ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle çözüme uzak. Salonda uzlaşmazlık varken dışarıda da gezegen dostları omuz omuza verip barikatlara yüklendiler.

Birleşmiş Milletler’in Küresel İklim Zirvesi görüşmelerinin sonuna gelindi. Emperyalist kapitalist ülkelerin liderleri yarın son kez buluşacak; ancak hâlâ sera gazı salımlarının düşürülmesi konusunda net bir anlaşma sağlanamadı. Gezegen dostları "Halkların İklim Zirvesi" için barikatlara yüklendiler.

Halkların iklim zirvesi için barikatlara

Demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve çevre örgütleri, "Halkların İklim Zirvesi" için çağrı yaptı.

İklim adaleti için ortak bağlayıcı bir anlaşma talep eden antiemperyalistler, polis barikatlarına yüklenip zirvenin yapıldığı salona girmeye çalıştı. Çevreciler salonda tüm dünyanın geleceği için "Halkların İklim Zirvesi"nin yapılması gerektiğini haykırdılar.

Anti kapitalistlerin barikatlara yüklenmesi üzerine gezegen dostları ve polis arasında çatışmalar yaşandı. Polis gaz bombaları ve coplarla saldırırken 230 kişi gözaltına alındı.

İklim Adaleti Hareketi Sözcüsü Peter Nielsen, "Halkların iklim zirvesini gerçekleştirmek için içeriye gireceğiz. Tüm hafta boyunca polis bizi engellemeye çalıştı. Bu küresel problemi çözüp çözmeme sorunudur. Halkları bu sorundan geri tutmayacağız" dedi.

Kyoto'nun ölümü Afrika'nın ölümü olur

Afrika Birliği, anlaşmaların sağlanamadığı Kopenhag İklim Zirvesine ilişkin yaptığı açıklamada "Kyoto'nun ölmesi Afrika'nın ölmesi olur" dedi. Açıklamada, "Herşey bize gelişmiş ülkelerin sıkı şartları olan bir anlaşma hazırladığını gösteriyor. Kyoto Protokol'ünün yok olması Afrika'da kıtlık, zorunlu göç, sel, kuraklık, toplum içi çatışmalar, hastalıklar ve daha fazla yoksulluk getirecektir" denildi. Geçtiğimiz günlerde de Afrika Birliği ülkelerinin de içinde olduğu 135 ülke bir süreliğine zirveyi boykot etmişlerdi.

Anlaşma mümkün görünmüyor

BM İklim Zirvesi için 192 ülke, 7 Aralıktan bu güne onlarca toplantıda bir araya geldi. Emperyalist ülkeler ortak bir anlaşmaya yanaşmazken özellikle Afrika Birliği'nin içinde bulunduğu yoksul ve sömürge ülkeler sera gazı salınımının minumum seviyeye çekilmesi için boykot da dahil, direniyor. Ancak müzakere grubu başkanlarından John Ashe, “Herhangi bir anlaşmaya varamadığımızı duyurmanın üzüntüsünü yaşıyorum” açıklamasında bulundu. Avrupa Birliği Komisyonu’nda ilk İklim Bakanı olan Connie Hedegaard toplantıların büyük olasılıkla fiyaskoyla sonuçlanacağını şimdiden ‘resmen teyit etmiş’ gibi görünüyor yorumunu yaptı. Hedegaard, “Ortak bağlayıcı anlaşma sağlanması, 192 ülkeyle birlikte tembel bir çocuğa zorla ev ödevi yaptırmaya benziyor” dedi.

BM İklim Değişikliği Dairesi’nin Hollandalı başkanı Yvo de Boer, 192 ülke arasında bir anlaşma imzalanmasının imkansız olduğunu belirtti. Boer bir İngiliz deyimini aktardı: “Atları suya götürebilirsiniz ama hepsine su içirmek mümkün olmayabilir”

Yarın yaklaşık 120 ülke liderinin katılacağı devlet başkanları toplantısına yaklaşılırken, Kopenhag’a ulaşan birçok devlet başkanı verdikleri demeçlerle anlaşma sağlanması konusunda pek umutlu olmadıklarını belirtti. Delegeler iklim görüşmelerinin başarısız geçtiğini belirtti. İngiltere Enerji ve İklim Bakanı Ed Milibad "Görüşmelerin başarısız sonuçlanması çok muhtemel. Ama en azından bir kez daha deneyeceğiz" dedi.

Brown'dan ekonomik buhran karşılaştırması

Avustralya başbakanı, bir anlaşmanın sağlanabilmesinin hiçbir garantisinin olmadığını belirtirken yarınki liderler zirvesine iki gün erken gelen İngiltere Başbakanı Gordon Brown ise, “Toplantıda anlaşma sağlanamadığı takdirde bunun ekonomik bedeli iki dünya savaşı ve 1930 ekonomi buhranına denk olacaktır” dedi.

Konferansın dün başlayan bakanlar düzeyindeki oturumunda bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, "sera etkisi yaratan gazların salımını azaltan, en zayıfları koruyan ve herkes için yeni bir temiz kalkınma ve yeşil büyüme çağı açan" bir anlaşma çağrısını tekrarladı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise Çin ve Hindistan'ın sera gazı emisyonlarını azaltması durumunda iklim için 100 milyar dolar ayırabileceğini söyledi.

Ancak Clinton'un önerdiği miktar tartışmalarda geçen miktarın yarısı kadar. Geçtiğimiz günlerde Çin'in başmüzakerecisi Lumumba di-Aping toplantıda Amerikalı delegelere, “Amerikan Kongresine sormalıyız: Savunma bütçelerine milyarlarca dolar ayırıyorsunuz. Dünyayı kurtarmak için 200 milyar dolarcık ayıramaz mısınız?” demişti.

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org