AvEG-Kon Logo
 
 

 

AvEG-Kon: Tekel işçisi yalnız değildir

Stuttgart (09.01.2010)- Konfederasyonumuz AvEG-Kon ve ona bağlı federasyonların işçi komisyonlarının direnişteki Tekel işçileriyle ilgili yayınladıkları dayanışma mesajını bilgilerine sunuyoruz.

Açıklamanın tamamını aşağıda yayınlıyoruz.

TEKEL İşçileri Yalnız Değildir!

Ekonomik krizin teğet geçmediği Türkiye’de, IMF’nin ve sermayenin talimatları doğrultusunda hareket eden AKP hükümeti, çalışanlara krizin faturasını ödetmek istiyor. İşçi kıyımının ve özelleştirmelerin yoğun yaşandığı Türkiye’de,  özelleştirme ve gelişen işçi kıyımlarına karşı TEKEL işçileri sessizliği bozdu. Yaklaşık olarak bir aydır yetkililere ve hükümete seslerini duyurmak için başkent Ankara’yı kuşatan TEKEL işçileri, hak alma mücadelesini direnerek sürdürüyor.

AKP hükümetinin işçi düşmanı ve saldırgan tutumuna aldırmayan TEKEL çalışanları, işyerini, onurunu ve geleceğini sahiplenmek için, işten atılmaların durdurulması için, özelleştirmelere son verilmesi için günlerdir Ankara sokaklarında seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Hak alma mücadelesinde, işçi ve emekçilere yürünecek yolu gösteriyorlar..

Sıradan demokratik haklara tahammül edemeyen AKP hükümeti ve Türk devleti, polisleri direnen TEKEL işçileri üzerine azgınca saldırtmış, birçok işçi yaralanmış ve gözaltına alınmıştır. Saldırganlıkta sınır tanımayan devlet, krizin ve yoksulluğun, işten atılmaların, özelleştirmelerin sorumlusu kendileri değilmiş gibi, çalışma hakkı için, demokratik hakları için sokağa çıkan TEKEL işçilerini suçlamakta ve hedef göstermektedir. Ancak bütün saldırılara rağmen mücadeleci Tekel işçileri geri adım atmamış, tam tersine daha da aktif hale gelmişlerdir. Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-KON) olarak, TEKEL işçilerinin bu onurlu direnişini selamlıyor, tarihe mal edilecek bir direniş olarak sahipleneceğimizi ilan ediyoruz. 
TEKEL işçileri: “Mücadeleye Devam!”

TEKEL çalışanlarının örgütlü olduğu Tek Gıda-İş sendikasının işçiler arasında yaptığı oylama sonucu, TEKEL işçileri yüksek bir irade ile “direnişe devam etme” kararı almış ve komuoyuna ilan etmişlerdir. 14 Ocak'ta Ankara'da büyük bir miting, ardından açlık grevi yapacaklarını ve talepler kabul edilmediği koşullarda ise ölüm orucuna başlayacaklarını duyuran ve Ankara’yı terk etmeyeceklerini ifade eden direnişçi işçiler, ölümü göze aldıklarını ve haklarını almadan dönmeyeceklerini açıkladılar.

Muhalefetteki CHP ve MHP başta olmak üzere, tüm düzen partileri, direnisleri ile Türkiye kamuoyunda büyük sempati toplayan TEKEL işçilerini ikiyüzlü bir tavırla desteklediklerini belirtmekte ve AKP karşısında kendisine taban yaratmaya çalışmaktadırlar. Oysa işçi ve emekçiler söz konusu olduğunda ve sermayeye uşaklıkta AKP’den hiçbir farklarının olmadığı defalarca kanıtlanmış, kirli tarihleri bilinen partilerdir. TEKEL işçilerinin, sınıf kardeşleri ve devrimci-sosyalist güçler dışında hiç bir dostu yoktur. 

Yerli ve göçmen emekçiler…

Çalışma hakları ellerinden alınarak sokağa atılmak istenen, kölelik ücretine mahkum edilmek istenen TEKEL emekçisi sınıf kardeşlerimize sahip çıkma görevi ile karşı karşıyayız. Sınıf hareketinin her bölüğüne yapılan saldırı, sınıfa yapılmış saldırıdır. Sınıfın her parçasında yaşanan kayıp sınıfın kaybıdır. İzin vermeyelim!.. Sınıf dayanışmasını yükseltelim, TEKEL işçilerinin sesini yaşadığımız Avrupa coğrafyasına ve çalıştığımız iş yerlerine taşıyalım!.. TEKEL emekçilerinin, iş, ekmek ve barış için vermiş oldukları haklı mücadelenin yanında olalım!.. Bulunduğumuz her alanda “TEKEL işçileri ile dayanışma komiteleri” kuralım, maddi ve manevi destek çalısmaları yürütelim!..

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) olarak AKP ve Türk devletinin bu saldırgan ve işçi düşmanı tutumunu kınıyor ve direnen TEKEL işçilerinin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Avrupa’da yaşayan göçmen ve yerli emekçileri; Tekel işçilerinin yanında olmaya ve onlarla dayanışmaya çağırıyoruz!
Onuruna ve ekmeğine sahip çıkan TEKEL işçileri yalnız değildir / yalnız bırakmayacağız!..
Yaşasın sınıf dayanışması!
                                                                                                                     
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon)
Üye Dernek ve Federasyonları
ve
İşçi Komisyonları

Açıklamayı indirmek için tıklayınız

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org