AvEG-Kon Logo
 
 

 

AvEG-Kon'dan ırkçılığa karşı eylemler

Frankfurt/Stuttgart/Ulm (24.01.2010)- Konfederasyonumuz (AvEG-KON), Avrupa ülkelerinde tırmandırılan ırkçı saldırılara karşı eş zamanlı olarak eylemler yaptı, yerli ve göçmen halkı tavır almaya çağırdı.

AvEG-KON, dün Stuttgart, Frankfurt, Ulm kentlerinde, yaptığı basın açıklamalarıyla emperyalist devletlerin göçmenlere yönelik ırkçı, ayrımcı saldırılarına dikkat çekti, göçmenlerin ırkçı saldırıların hedefi haline getirilmesini protesto etti. Irkçı, milliyetçi saldırılara karşı birleşik mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Almanca okunan basın açıklamalarında, emperyalist Avrupa devletlerinin göçmenlere yönelik ırkçı ve ayrımcı politikalarının sonucu, göçmen işçi ve emekçilerin faşist saldırıların hedefi haline geldiğine dikkat çekildi. Her gün ırkçı saldırıların yaşandığı Avrupa'da, göçmenlerin can güvenliğinin tehlikede olduğu ifade edildi.

Irkçılığın bir devlet politikası olduğunu belirten AvEG-KON, Avrupa'da “antiterör yasaları” ile pekiştirilen, “güvenlik” önlemleri adı altında, sisteme karşı gelişebilecek olan toplumsal hareketleri bastırmak için, göçmenlerin potansiyel suçlu olarak gösterildiğini dile getirdi. AvEG-KON, tüm yerli ve göçmen işçi ve emekçileri, Avrupa devletlerinin bu ırkçı ve ayrımcı politikalarına ve saldırılarına karşı mücadeleye katılmaya, omuz vermeye çağırdı.

AvEG-KON bayraklarının açıldığı basın açıklamalarında, ırkçı saldırılar ve ayrımcı yasaları teşhir eden dövizler açıldı. “Irkçı saldırılara son” başlıklı AvEG-KON'un yayınlamış olduğu Almanca ve Türkçe bildiri dağıtıldı.

Frankfurt'ta göçmenlerin yoğun yaşadığı Bochenhaim semtinde yapılan açıklamada, “Kahrolsun ırkçı ve faşist saldırılar” AGİF imzalı Almanca pankart açıldı. “Her yerde faşizme ölüm”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Faşizme karşı birlikte mücadele” sloganları Almanca olarak atıldı.

Irkçılığa karşı gençlik eylemde

Stuttgart Schlossplatz'da AvEG-KON Gençliği eylem yaptı. “Irkçı Yabancılar Yasası İptal Edilsin”, Almanca yazılı pankart açan gençler, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”, “Polis hücresinde diri diri yakılan Oury Jalloh'in hesabı sorulacak” sloganlarını attı. Aynı içerikte dövizler taşınan eyleme Alman antifaşistler de destek verdi.

Ulm şehir merkezinde de AvEG-KON üyeleri eylemdeydi.

 

 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) Resmi Web Sitesi

E mail: info@aveg.org