Avrupa'yı vuran fırtınanın bilançosu ağır: 14 ölü PDF  ICON_SEP Print ICON_SEP  Email

LONDRA (29.10.2013)- Kuzey Avrupa ülkelerinde dün etkili olan fırtınanın bilançosu ağır oldu. Fransa, İskandinav ülkeleri, İngiltere, Almanya, Hollanda’yı etkileyen fırtınadan kaynaklı 14 kişi yaşamını yitirdi. Yüzbinlerce kişi elektriksiz kaldı, birçok kentte başta toplu taşıma olmak üzere, demir ve hava yolları etkilendi.

 

Bazen saatte 160 kilometre hızla esen rüzgar Almanya’da 7, İngiltere’de 4, Fransa’da 1 kişinin ölümüne sebep oldu. Danimarka ve Hollanda’da da can kaybının olduğu belirtiliyor.

 

Almanya’da birçok araç, sökülen ağaçların altında ezildi. Ayrıca bir kişi suda boğuldu, bir kişi de duvarın yıkılması sonucunda yaşamını yitirdi.

 

İngiltere’de 486 bin eve elektrik verilemedi. 115 bin ev gece geç saatlere kadar elektriksiz kaldı.Fransa’da ise 42 bin eve elektrik verilemedi. Fransa’nın kıyı şeridindeki Morbihan bölgesindeki Belle-Ile-en Mer’de bir kadın fırtınadan dolayı meydan gelen dalgalara kapıldı.

 

İngiltere’de 17 yaşındaki bir genç, evinin üzerine ağaç düşmesi sonucunda yaşamını yitirdi. Watford’da da benzer sebeplerden dolayı can kaybı oldu. Önceki gece dalgalara kapılarak kaybolan 14 yaşındaki çocuğun cesedini arama çalışmalarına ise hava şartlarının kötü olmasından dolayı ara verildi.

 

Hollanda’nın Amsterdam kentinde bir ağacın yerinden sökülüp düşmesi sonucunda bir kadın yaşamını yitirdi. 24 yaşındaki bir genç de yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Danimarka’nın Gilleleje bölgesinde duvarın yıkılması sonucunda bir kişi yaşamını yitirdi.

Fransa ve İngiltere’nin birçok bölgesinde turuncu alarm verilerek, tehlikeli duruma dikkat çekildi. Danimarka’da ise birçok rıhtım kapatıldı. Danimarka ile İsveç’i birbirine bağlayan köprüler kapatıldı.

 

Ayrıca Kuzey Avrupa genelinde yüzlerce uçuş, gemi, tren seferleri iptal edildi.