Londra'da Rojava ile dayanışma paneli PDF  ICON_SEP Print ICON_SEP  Email

LONDRA (29.10.2013)- Devrimci Parti ve Örgütlerin Uluslararası Koordinasyonu (ICOR) tarafından organize edilen "Rojava Devrimi" konulu panel Pazar günü Gik-Der'de gerçekleştirildi.

 

Panel, Rojava devriminde yaşamını yitiren Serkan Tosun ve Salih Müslim şahsında devrim şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

 

Panelde ilk olarak sözü MLKP temsilcisi aldı. Ortadoğu ve dünyadaki siyasal gelişmelere kısaca değinen konuşmacı, "Ortadoğu'da bizleri ya dinci gericiliğe ya da işbirlikçi faşist iktidarlara mahkum etmek istiyorlar. Oysaki, üçüncü bir yol mevcuttur. Üçüncü yol işçi ve emekçilerin, ezilenlerin iktidarıdır. İşte Rojava üçüncü yoldur" dedi. Rojava'nın Ortadoğu halkları için muazzam bir örnek olduğunu belirten konuşmacı, emperyalistlerin ve bölge gerici ülkelerinin bu yüzden Rojava devrimine saldırdıklarını söyledi. MLKP'nin Rojava devrimine bakış açısının sadece dayanışma olmadığını vurgulayan konuşmacı, birleşik devrimimizin bir ayağı olarak gördükleri Rojava devrimini sahiplendiklerini vurguladı. MLKP'nin ilk andan itibaren Rojava devrimini sahiplenerek, buna uygun adımlar attığını hatırlattı. ICOR'un başlatmış olduğu Rojava devrimine destek kampanyasına da değinen konuşmacı, kampanyanın önemine değinerek kampanyanın sahiplenilmesi çağrısında bulundu.

 

Panelde ikinci olarak sözü PYD adına katılan konuşmacı aldı. Konuşmacı Rojava'da bugün Kürt halkının kendi gücüne dayanarak herhangi bir merkezden yardım almadan, sadece öz gücüne dayanarak devrimi sürdürdüğünü ve Rojava devriminin bölge halkları için parlak bir örnek olduğunu vurgulayan konuşmacı "Kürtler Rojava'da, ne Esad rejimini seçti ne de gericiliğe teslim oldu, onlar kendi yollarını bağımsızlığı seçerek ilerliyorlar" dedi. Rojava'da pratik yaşamdan örnekler ve anlatımlarda bulunan konuşmacı, günlük yaşamın örgütlenmesinden savaşa değin Rojava hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Son olarak ICOR kampanyasına değinen konuşmacı, Rojava'da halkın moralinin çok yüksek olduğu söyleyerek devrimin sürmesi için uluslararası desteğin önemli olduğunu ve atılan her adımın, yapılan her yardımın devrimin bir adım daha ileri gitmesi anlamını taşıdığını belirtti.

 

Panelin ikinci bölümünde katılımcıların konuşmacılara soruları yer aldı. Bu bölümde ağırlıklı olarak sorular PYD temsilcisine Rojava üzerine oldu.

 

Panel, konuşmacıların Rojava devrimini sahiplenme çağrısıyla son buldu.