MLKP'li Ali Bugün mezarı başında anıldı PDF  ICON_SEP Print ICON_SEP  Email

ROTERDAM (02.11.2013)- MLKP'li Ali Bugün Hollanda'nın Roterdam kentinde mezarı başında anıldı. 'Kasım Şehitler Ayı' dolayısıyla yapılan anmaya Bugün'ün yoldaşları ve kavga dostları katıldı.

 

Öğleden sonra düzenlenen anma Ali Bugün'ün mezarınınn bulunduğu Crooswijk Mezarlığı girişinde başladı. MLKP imzalı "Ali Bugün Yoldaş Kavgamızda Yaşıyor" pankartın arkasında yürüyen kitle, Bugün'ün mezarına karafiller bıraktı ve enternasyonal marşı okudu.

 

Mezarı başında yapılan konuşmada; Bugün'ün 48 yıllık yaşamı boyunca 33 yılını devrime adadığına dikkat çekildi. Çorum olayları sırasında barikatlarda başlayan devrimci direnişçi kişiliğinin daha sonra MLKP saflarında ete kemiğe büründüğüne vurgu yapıldı. Genç devrimcilere örnek alınması gereken bir miras bıraktığına vurgu yapıldı.

 

Ortadoğu'da 1990 başında, enternasyonalist görevleri sürdürürken Bugün'ün,Suriye Baas diktatörlüğü tarafından uzun yıllar tutuklandığı dile getirildi. İçeride ve dışarıda sürdürülen mücadeleler sonrasında Bugün'ün göstermelik de olsa mahkemeye çıkarıldığı ifade edildi.

 

KGÖ, “Bugün Yoldaşı örnek alacağız”

 

Ayrıca, KGÖ adına yapılan konuşmada, Bugün yoldaşın enternasyonalist duruşu ve mücadeledeki kararlılığının örnek olduğu belirtildi.

 

En ağır koşullarda bile araştırma, inceleme ve dünyadaki devrimci gelişmeleri yakında takip eden Bugün yoldaşın iddalerini yaşatma sözü verildi.

 

Mezar başında yapılan anmadan sonra II. Dünya savaşında yaşamlarını yitiren Hollanda'lı direnişçiler için yapılan anıt mezara da çiçekler bırakıldı.

 

MLKP, “Devrim sözümüzü tutmak dışında bir seçeneğimiz yok”

 

Kitle daha sonra anmanın devam ettiği salona geçti. Salonda MLKP adına yapılan kunuşmada, MLKP'nin hiçbir örgütü, hiçbir militanı, şehitlere, tutsak ve gazilere verilmiş devrimci sözleri tutmak dışında bir seçenekleri olmadığını belirti. MLKP militanlarının, sözüyle eylem bütünlüğü, iddiasıyla yaşam tarzını birleştirerek devrimciliği yükseltmekle yükümlü olduğu ifade edildi.

 

Kasım ayı boyunca, kavgada ölümsüzleşenlerden öğrenmek, onların anılarını yaşatmak, bırakltıkları devrimci mirasa sahip çıkmak için, anmalar gerçekleştirme çağırısı yapıldı. Şehitlerin mezarlıklarını ve şehit ailelerini ziyaret etmenin önemine değinildi. Kasım ayı kavgada ölümsüzleşenler ayı vesilesiyle, tüm MLKP örgütlerinin, parti üyesi ve aktivistlerinin, bunun gereklerini yerine gitirmekle yükümlü olduklarını asla unutmamaları gerektiği vurgulandı.

 

Kavgada ölümsüzleşenlerin bıkırtığı devrimci mirasa kıskançlıkla partinin sahip çıkığı, mücadeleyi zaferle taçlandırmak tüm partililerin canla, başla çalıştığı belirtildi. 'Hiçbir şey yarım kalmayacak'. Er vaya geç ama mutlaka, Türkiye halklarına, işçi sınıfı ve ezilenlerine MLKP'nin devrimi armağan edeceği hatırlatıldı.

 

Yaklaşık olarak yüz kişinin katıldığı anma etkinliği, hep birlikte söylenen devrimci marşlarla sonlandırıldı.