AvEG-Kon: Direniş Meşrudur - Ford işçileriyle dayanışmaya! PDF  ICON_SEP Print ICON_SEP  Email

PARİS (04.11.2013)- AvEG-Kon yaptığı yazılı biir açıklama ile Ford işçileriyle dayanışmaya çağırdı. Açıklama Ford işçilerinin mücadelesinin meşru olduğu vurgulanarak dayanışma içinde olduklarını belirtti.

 

Açıklamayı olduğu gibi yayınlıyoruz.

 

Ford işçilerine yönelik baskılara son!

Direniş Meşrudur - Ford işçileriyle dayanışmaya!

Almanya devletinin işyerlerini savunan Ford işçilerine yönelik baskısı devam ediyor. Köln savcılığı, işyerlerinin yok edilmesine karşı yapılan protestoya katılan 13 işçiye para cezaları yağdırdı. Ford işçileri, ülke huzurunu bozmak, devlet güçlerine karşı gelmek, toplantı ve gösteri yasasını ihlal etmekle suçlanıyor.

 

Ford işçileri, Ford patronunun Belçika’nın Genk şehrindeki fabrikayı tamamen kapatacağını açıklamasının ardından 7 Kasım 2012’de Köln’deki Ford fabrikası önünde bir gösteri gerçekleştirmişti. 250 Ford işçisinin Genk’ten gelerek Köln’deki işçilerinde desteğiyle yaptıkları gösteri Köln polisini şaşkına çevirmişti. Böyle bir gösteri beklemeyen Köln polisi, cıvar kentlerden de yardım isteyerek, fabrika önünü ve civarını kuşatmış, işçileri kimlik kontrolünden geçirmiş ve 8 işçiyi gözaltına almıştı. İşçiler eylemlerini, tekel yönetimi ile Avrupa çapında işçi temsilcilerinin toplantısının yapıldığı bir esnada gerçekleştirmişti.

 

Amerikan otomobil üretim tekeli olan Ford, Genk’teki fabrikayı 2014 sonuna kadar kapatma kararı almış ve 4300 işçiyi sokağa atacağını açıklamıştı. Genk’teki fabrikanın kapatılması, fabrikaya bağlı yan sanayii de etkileyecek ve 5300 işçinin daha işsiz kalmasını beraberinde getirecektir. İşçilerin ailelerini de hesaba kattığımızda 20 bin civarında insanın geçim kaynağı elinden alınmış olacaktır.

 

Tekellerin karları ve milyonerlerin sayısı artıyor, Diğer taraftan işsizlerin ve yoksulluk altında yaşayanların sayısı artıyor

Tekeller, kapitalist sistemden kaynaklı olan krizi bahane ederek, işyerlerini yok etmeye devam ediyorlar. Oysa karları büyüyor. n-tv.de de yayınlanan bir araştırmaya göre, Ford tekeli, bir önceki yıla göre araba satışlarını %6 oranında artırdı. (Kaynak::http://www.n-tv.de/wirtschaft 01.10.2013)

 

Milyonerlerin sayısı da artıyor. Medyaya yansıyan bilgilere göre, Almanya’da Dolar milyonerlerinin sayısı 2012’den buyana hızla artış gösterdi ve Almanya Dolar milyonerleri sayısı sıralamasında ABD ve Fransa’nın ardından 3. sıraya yerleşti. (Kaynak: http://www.t-online.de/wirtschaft/id_65909030/in-deutschland-leben-immer-mehr-millionaere.html)

 

Diğer taraftan işsizlerin sayısı yıldan yıla artış göstermektedir. Tekeller ve hükümetler el ele vererek, her yıl milyonlarca işçiyi işsizliğe ve yoksulluğa itmektedirler. Buna karşı yapılan protestolara ise, polis saldırmakta ve işçi eylemleri kriminalize edilmektedir.

 

İşyerlerinin yok edilmesi suçtur, direniş meşrudur!

 

Köln polisi ve savcılığının Ford işçilerine yönelik saldırıları ve yağdırdıkları cezalar, işyerlerinin yok edilmesine karşı yapılacak her türlü direnişi önlemeye yöneliktir. Oysa işyerlerinin yok edilmesine karşı yürütülen mücadele haklı ve meşrudur. Suç işleyenler, işyerlerini yok eden Ford gibi tekellerdir.

 

AvEG-Kon olarak, Köln savcılığının Ford işçilerine yönelik saldırısını protesto ediyoruz ve Ford işçileriyle her ülkede dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz.

 

Ford işçilerine verilen cezalar geri alınmalı ve açılan davalar kapatılmalıdır.

 

AvEG-Kon

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu