AvEG-Kon: İran’daki İdamları Protesto Ediyoruz! PDF  ICON_SEP Print ICON_SEP  Email

PARİS (04.11.2013)- Konfederasyonumuz yaptığı bir açıklama ile İran gericiliğinin kürt yurtseverlerine yönelik idam saldırısını protesto ederek dayanışma ve duyarlılık çağrısı yaptı.Açıklamada 'İran rejiminin politik tutsakları idam etmesini şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz. İran devletini, idam politikasına son vermeye ve politik tutsakları serbest bırakmaya çağırıyoruz' denildi.

 

Açıklamayı aynen yayınlıyoruz.

 

'İran rejimi, ülkenin farklı hapishanelerinde tuttuğu 18 politik tutsağı 26 Ekim 2013’de idam etti. İdam edilenler arasında iki Kürt politik tutsak da bulunuyor.

 

Kürt politik tutsakların PJAK’a (Kürdistan Özgür Yaşam Partisi) mensup 5 yıldır baskı ve işkenceler altında hapiste tutulan Habibulla Gulperipur (30) ve Reza Ismaili (35) oldukları açıklandı.

 

Habibullah Gulperipur’un Urmiye’de, Reza Ismaili’nin ise Urmiye’ye bağlı Salmas’da idam edildikleri öğrenildi. Reza Ismaili, idam edildikten sonra güvenlik güçleri tarafından gömülür, ancak ailesi cenazeyi gömülen yerden çıkararak, kendi köyünde toprağa vermiştir. Vücudunda işkence izleri tespit edilen İsmaili, Molla rejimi tarafından önce idam cezasına çarptırılmış, ancak cezası daha sonra 25 yıl hapis cezasına çevrilmişti. İran rejimi buna rağmen İsmaili’yi idam etmiştir.

 

Diğer politik tutsakların ise, Kürtler gibi bağımsızlık mücadelesi veren Baluch halkından tutsaklar oldukları öğrenildi.

İnsan haklarının rafa kaldırıldığı, toplumun söz, örgütlenme ve eylem hakkının yok edildiği, işçi ve emekçilerin sefalet içinde yaşadığı İran İslam rejiminde, tanrı adına bu türden katliamların ardı arkası kesilmiyor. Dünyada idam cezasını en fazla uygulayan ülkeler arasında ikinci sırada yer alan İran’da şimdiye kadar binlerce politik tutsak idam edildi. Sadece geçen yıl en az 314 kişi idam edildi. Yüzlerce politik tutsak da idam tehditi altında zindanlarda tutuluyor.

 

İran’ın gerici molla rejiminin baskı ve zulmüne karşı mücadele yürüten Baluch halkı da tıpkı Kürtler gibi ülkesi parçalanmış, İran, Afganistan ve Pakistan arasında paylaşılmış ve sömürgeleştirilmiş bir halk. Bunun için de Kürtlerle aynı kaderi paylaşıyor.

 

AvEG-Kon olarak, İran rejiminin politik tutsakları idam etmesini şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz. İran devletini, idam politikasına son vermeye ve politik tutsakları serbest bırakmaya çağırıyoruz.'

 

AvEG-Kon

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu