Fransa, Elif Almakça'yı iade etmek istiyor PDF  ICON_SEP Print ICON_SEP  Email

PARİS (05.11.2013)- Fransa'nın başkentinde çalışmalarını sürdüren ACTİT ve SKB yazılı bir açıklama yayınlayarak Elif Almakça ve İbrahim Duman'ın Türkiye'ye iade edilmek istendiğine dikkat çekti ve iadelerin durdurulmasını istedi.

 

26 Sosyalistin yargılandığı ve onlarca yıl ve müebbet cezası verilen davada 29 yıl 1 ay 15 gün hapis alan Elif Almakçı Fransa'da iltica talebinde bulunmasına rağmen iade ile karşı karşıya...

 

ACTİTve SKB, konuya ilişkin yaptığı açıklamayı aynen yayınlıyoruz.

 

ELİF ALMAKÇA VE İBRAHİM DUMAN’IN OTURUM HAKKI KABUL EDİLSİN !

 

Türkiye’de İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davadan 29 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası alan Elif Almakça ve siyasi gerekçelerle davaları olan Ibrahım Duman iltica etmek istediği Fransa devleti tarafından Türkiye’ye iade edilmek isteniyor.

 

 

3 Kasım günü uçakla geldikleri Charles De Gaulle Havaalanı’nda iltica talebinde bulunan Elif Almakça ve Ibrahim Duman ‘ifadesi inandırıcı bulunmadığı’ gerekçesiyle tekrar Türkiye’ye gönderilmeye çalışılıyor.

 

Türkiye’de siyasi gerekçelerle uzun yıllar cezaevinde tutulmakla yüz yüze olan Elif Almakça ve Ibrahim Duman’ın, iltica taleplerinin red edilmesi Fransa Devletinin göçmen politikasının bir sonucudur.

 

Gectiğimiz Eylül ayında yine Fransa’ya iltica talebinde bulunan Özkan Adıgüzel, Türkiye’de yargılandığı bir davadan dolayı 26 yıl 5 ay ceza almasına rağmen iltica talebi kabul edilmeyerek , zorla Türkiye’ye gönderilmisti. Şimdi de Elif Almakça ve Ibrahim Duman aynı durumla yüz yüze. Dün gece davası sonuçlanan Elif Almakça 29 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı. Tutuklama kararı ile verilen ceza Elif Almakça Türkiye’ye gönderildiği taktirde uygulanacak. Daha önce aynı dosyadan Türkiye’de yaklaşık 3 yıl 7 ay yıl cezaevinde kalan Elıf Almakca Türkiye’ye geri gönderildiği takdirde 29 yıl 1 ay 15 gün hapis yatmak zorunda kalacak.

 

 

 

Uyguladığı göçmen politikalarıyla yoğun eleştiri alan Fransa devleti her yıl yaklaşık 27 bin göçmeni sınır dışı etmekle övünç duyuyor. Sınır dışı edilen göçmenlerin akıbetleri ise hala belirsizdir. Politik nedenlerle ve uzun yıllar zindanda kalmakla yüz yüze kalan politik ilticacıların taleplerinin kendisine ‘sosyalistim’ diyen bir hükümet tarafından reddediliyor olması, akıllara yeni tipte Nazi politikalarını getiriyor.

 

 

 

Esasen ırkçılığa, ayrımcılığa dayanan Fransa Devleti’nin göçmen politikasını protesto ediyor, her an Türkiye’ye gönderilmekle yüz yüze bırakılan Elif Almakça ve Ibrahim Duman’ın iltica talebleri kabul edilmesi için tüm insan hakları savunucularını, devrimci, demokrat kesimleri harekete geçmeye çağırıyoruz..

 

 

ELİF ALMAKÇA VE İBRAHİM DUMAN’IN İLTİCA TALEBLERİ KABUL EDİLSİN!

ELİF ALMAKÇA VE İBRAHİM DUMAN YALNIZ DEĞİLDİR !

 

A C T I T – S K B