Hamburg'da mülteci direnişine dayanışma büyüyor PDF  ICON_SEP Print ICON_SEP  Email

HAMBURG(06.11.2013)-Almanya devletinin mültecilere yönelik saldırıları artarak sürerken Hamburg Lampedusa mültecilerinin gerçekleştirdiği dayanışma eylemine 12 bini aşkın insan katıldı.


1 Mayıstan bu yana direnişlerinini sürdüren mülteciler 'Yabancılar yasasının 23 maddesi olan oturum hakkı talebinin karşılanmasını istiyorlar.


Hamburg Lampedusa mülteci grubu, NATO'nun 2011 de Libya'ya açtığı savaştan dolayı işlerini, evlerini kaybederek İtalya'nın Lampedusa adasına sığınmışlardı. .Mültecilerin çoğu denizlerde ve Libya savaşında NATO'nun bombardımanında arkadaşlarını kaybederken, büyük travmalar yasadılar.


Libya'da yaşayan mülteciler NATO savaşından sonra 'AB Kuzey Afrika adlı acil program' adı altında Libya'dan Afrika kökenli mültecileri İtalya'nın değişik bölgelerine dağıttı. Kısa bir zaman sonra AB bu programı bitirirken, İtalya hükümetini mülteci sorunu ile yalnız bıraktı.


İtalya hükümeti ekonomik krizden dolayı bu mültecilerin sığındığı Lampedusa kamplarını kapatarak, mültecilere 1senelik oturma hakki verdi ve onlara 500-1000 arası Euro vererek başka Avrupa ülkelerine gitmelerini talep etiler.


Böylece 350 Lampedusa mültecisi Hamburg şehrine gelip burada yaşam hakkını istiyor. Almanya'nın göçmenlik yasalarına göre ise bu mülteci grubunun hiç bir hakka sahip değiller.


Bundan dolayı aylardır yaşam ve oturum hakkı için mücadele eden mültecilerle dayanışmada büyüyor.

Hamburg senatörlüğü mültecilerin madde § 23 oturum hakkını kabul etmeyerek onları iltica başvurusuna zorluyor. Oysaki Mülteciler iltica başvurusunu yaptıkları anda Avrupa Dublin anlaşmasına göre tekrar İtalya'ya dönmeleri gerekiyor.


Hamburg halkı, değişik örgütler, sanatçılar, Verdi sendikası, okullar,öğretmenler Lampedusa mültecilerini ve onların oturum hak talebini destekliyorlar.


Yürüyüş boyunca sokaklarda ve ağaçlarda “Lampedusa Hamburg'da kalacak” “ siz yalnız değilsiniz “ diyerek pankartlar asılmıştı. Değişik kamuoyu bürolarından, tiyatrolardan pankartlarla mültecilere dayanışma pankartları asılmıştı. Pankartlar savaşlara karşı halkın düşüncelerini ifade ediyordu.


Konuşmacılar arasında AGIF temsilcisi, Lampedusa mültecilerin mücadelesini selamladı ve onlarla dayanışmada olduğunu dile getirdi. Konuşmasında Mültecilerin mücadelesinin Hamburg'da yeni mücadele tarihine imza attığını ve onların savaşların getirdiği canlı şahitleri olduğunu vurguladı ve emperyalist savaşlara karşı mücadeleye ve enternasyonalist dayanışmaya çağırdı.