Almakça ve Duman için Fransız Konsolosluğuna dosya sunuldu PDF  ICON_SEP Print ICON_SEP  Email

FRANKFURT (07.11.2013)- Fransa’da iltica talebinde bulunan fakat Türkiye’ye sınır dışı edilmekle yüz yüze olan Elif Almakça ve İbrahim Duman için Frankfurt kentinde bulunan Fransa Konsolosluğuna konuya ilişkin dosya sunuldu.

 

İstanbul 10. Ağır ceza mahkemesi 4 Kasım günü 9 tutuklu olmak üzere toplam 26 sosyaliste üç bin yılı aşkın cezalar verildi. Aralarında 29 yıl 1 ay 15 gün ceza alan Elif Almakça 3 Kasım tarihinde Fransa’ya iltica etmiş ancak Fransız devleti „ifadesini inandırıcı bulmadığından“ Türkiye’ye iade edileceğini açıklamıştı.

 

Türkiye‘ye iade kararını durdurmak için Elif Almakça ve İbrahim Duman’a ilişkin son bilgileri de kapsayan bir dosya Almanya SKB ve AGIF adına bir heyet tarafından Frankfurt‘ta bulunan Fransa konsolosluğuna verildi.

 

Konsolosluk görüşmesinin ardından üç devrimci kadın Sakine Cansız; Fidan Doğan ve Leyla Saylemez için yapılan eyleme destek verildi. Burada SKB adına yapılan konuşmada, Elif Almakça ve İbrahim Duman’ın durumuna ilişkin bilgi verilerek, özgürlüklerine kavuşmaları için dayanışma talebinde bulunuldu.